εν μέρει συμφωνώ.....όμως

1) αν εξετάσουμε την ίδια οικοδομή χωρίς να υπήρχε ΣΟΙ έχουμε κατηγορία 4 καθώς στην συνολική δόμηση είμαστε κάτω του 40% υπέρβαση δόμησης με τους όρους της περιοχής,
με κατοικίες στο δωμα κάτω των 250τμ
και
υπέρβαση ύψους κάτω του 20%, άρα τα ρυθμίζει...εξαιρούνται μόνιμα από την κατεδάφιση και μετά κάνει μια ΣΟΙ και τους δίνει και χιλιοστά αφού πια έχουν εξαιρεθεί μόνιμα από την κατεδάφιση

2) ο ιδιοκτήτες των κάτω ορόφων έχουν κάποια χιλιοστά από τις ήδη υπάρχουσες ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες άρα κάποια χιλιοστά που μεταφράζονται σε τμ οικοπέδου άρα μια δόμηση που τους αναλογεί και μπορώ να τα συγκρίνω με αυτή όπου πάλι είμαι κάτω του 40% της δόμησης που τους αναλογεί σαν σύνολο κτλ κτλ και αργότερα μπροούν να σπάσουν τα χιλιοστά τους όπως επιθυμούν στην ρυθμισμένη νέα ιδιοκτησία η οποία εξαιρέιται οριστικά από κατεδάφιση και στην παλια

3) μάλλον δεν σε έχω καταλάβει καλά Χάρη.....διευκρίνισε μου τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης τον αναφέρεις μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου στο φύλλο καταγραφης και όχι για την επιλογή της κατηγορίας γιαυτό ζητάς την μέγιστη τιμή του...........βέβαια αυτά είναι αλληλένδετα όμως και στο σύστημα μας δίνει κατηγορία 4 με επιλογή ποσοστών άνω του 40% κτλ κτλ....( ή το έχω χάσει κάπου..???)